W latach 70’ XIX wieku łódzka cywilizacja miejska kończyła się przy ulicy Łąkowej. Dalej ciągnęły się już tylko lasy, po których jedyną pamiątką są parki „Zdrowie” i „Poniatowski”. Wówczas to niemiecki przedsiębiorca Teodor Milsch nabył działki w okolicach dzisiejszej ulicy Kopernika. Założył tam browar i jeden z pierwszych ogródków piwnych ze słynną Leśniczówką. Równocześnie zlecił budowę willi przy dzisiejszej ulicy Kopernika.

milsch0021jpg 

Rezydencję stawiano w dwu etapach, stąd bryła budynku jest silnie rozczłonkowana. Neorenesansową willę budowano w latach 1870-1882, według projektu Edwarda Kreuzberga. W niewyjaśnionych okolicznościach browar przeszedł w ręce Roberta Schnerra który rozwinął produkcję piwa wykorzystując swoje doświadczenie i umiejętności. Willa również zmieniała właścicieli by ostatecznie trafić w ręce Cechu Rzeźników Łódzkich. Jak czytamy w Złotej Księdze Majstrów Rzeźniczych nabyto działkę wraz z budynkiem w roku 1908 za kwotę 26 900 rubli. Przeprowadzono wówczas generalny remont, głównie wysiłkiem, starszego cechowego Antoniego Laskowskiego.

W 1924 r. budynek zyskał nowoczesne ustępy a pod koniec lat 30’ sporządzono projekt podwyższenia o jedną kondygnację. Mimo że plan nie został zrealizowany, to wpisał się smutno w karty historii, gdyż wówczas ścięto detal architektoniczny na elewacji. Willa Milscha straciła dawny blask. Po wojnie część pomieszczeń parteru zaadaptowano na restaurację "Kometa". Następnie mieściła się tu słynna knajpa "Kaprys". Na piętrze znajdowała się stołówka zakładów "Harnama", klub „Karolek” oraz siedziba Cechu Rzemiosł Spożywczych. Dopiero w latach 80’Rzeźnicy i Wędliniarze odzyskali swój dom cechowy. Niestety okres PRL w bezlitosny sposób okaleczył willę i dawny ogród. Dziś znów jest szansa na rewitalizację budynku. W ostatnich latach naprawiono dach, przeprowadzono roboty dekarskie, odremontowano piwnice oraz klatkę schodową (do pierwszego piętra). Niestety dotacja na elewację która pomogłaby odzyskać stracony blask całemu odcinkowi ulicy Łąkowej stoi pod znakiem zapytania. Budynek zgodnie z kanonami epoki wzniesiono w stylu historycznym.
Willa nawiązuje do renesansu. Charakterystyczne dla tego stylu elementy widać w boniowanej elewacji, opaskach okiennych, licznych gzymsach. Prostokątne otwory okienne podzielone zostały przez liczne półkolumienki z kapitelem jońskim. Trzony kolumn zdobi roślinny motyw i delikatne żłobkowanie. Nad oknami umieszczono pary aniołków, z których do dziś zachowały się jedynie te od strony południowej. Bryła jest silnie rozczłonkowana, z trzykondygnacyjną wieżą, do której prowadzi tajemnicze wejście. Charakterystyczny jest wydatny ryzalit od strony ogrodu. Po bokach umieszczono symetrycznie bogato rzeźbione drewniane werandy. Budynek wieńczyła oryginalnie okazała attyka, obiegająca cały dach, wieżę zaś wysoka iglica.

Etykiety piwa z Browaru Towarzystwa Akcyjnego przy ulicy Milscha

dta1gifdta2gifdta3gifdta4gif